Opracowanie
Fotograf Cezary Warszawa
Na dziedziniec zabudowań folwarku wjeżdża się przez szeroką drewnianą bramę. Przed wejściem do domu stoi wóz wyładowany kuframi z posagiem Panny Młodej i kołyską. Tutaj też odbywa się powitanie Pary Młodej. Na siwym koniu wjeżdża posłaniec w chłopskim przebraniu, który w staropolskim języku przekazuje Państwu Młodym „życzenia od Pana i Wójta”. Na koniec przemowy posłaniec wręcza Młodej Parze parkę białych gołębi, które wypuszczają w niebo. Podobno jeśli do domu pierwszy przyleci samczyk, to Młodej Parze pierwszy urodzi się chłopczyk. Rodzice witają Młodożeńców wielkim bochenkiem chleba i solą. Kiedy Młoda Para wchodzi na salę weselną rozbrzmiewają prawdziwe dzwony.
Wnętrze głównej olbrzymiej sali utrzymane jest w klimacie rustykalnym. Pośrodku sali stoi drewniany słup przypominający pień olbrzymiego drzewa. Pod wysoko wzniesionym sufitem zawieszone są naturalnej wielkości wozy wypełnione postaciami żydowskich muzykantów i wiejskimi gośćmi weselnymi. Ściany sali są przyozdobione niezliczoną ilością makatek, obrazów, ślubnych portretów. Stare kredensy wypełnione są domowymi przetworami i winami. Pod jedną ze ścian znajduje się olbrzymia kuchnia węglowa, na której podczas wesela pieczone są pyszne racuchy. W innym miejscu plecione są przepiękne wianki z polnych kwiatów. Goście weselni zmęczeni tańcami, dla chwili wytchnienia i ochłody mogą wyjść na taras, z którego roztacza się widok na panoramę Zalewu Zegrzyńskiego.
Kiedy zapada zmierzch folwark rozświetla feria kolorowych świateł. Na wewnętrznym mniejszym dziedzińcu rozstawione są stoły z przekąskami. Odpoczywającym gościom przygrywają muzycy. Pod letnim rozgwieżdżonym niebem zabawa trwa do rana.
Opracowanie
Fotograf Cezary Warszawa
Dodaj komentarz – napisz co myślisz