Typowy fotograf robi na każdym ślubie i weselu setki, a nawet tysiące zdjęć, z których potem wybiera najlepsze, zwykle minimum 100 fotografii, czasem znacznie więcej. Wyselekcjonowane zdjęcia nie trafiają jednak od razu do młodej pary, ale są poddane odpowiedniej obróbce, co sprawia, że są znacznie lepszej jakości. O jakie efekty możemy poprosić fotografa, aby otrzymane fotografie nie były monotonne oraz robiły na nas wrażenie?
Autor: Robert - ślubny fotograf z Warszawy
Obróbka zdjęć ślubnych – co warto wiedzieć?
Najpierw warto napisać kilka słów o samej obróbce zdjęć, która często jest zadaniem trudnym i czasochłonnym. Fotograf powinien o niej myśleć już w dniu wesela i wybierać takie ujęcia, które sprawią, że zdjęcia będą ciekawsze. Odpowiednie kadrowanie zdjęć ślubnych jest więc podstawą pracy każdego fotografa. Już po uroczystości specjalista musi dokonać selekcji zdjęć ślubnych. Nierzadko wykorzystuje się do tego specjalne programy, jak np. BreezeBrowserPro, który ułatwia to zadanie. Ich zastosowanie skraca proces selekcji oraz porządkuje go. Profesjonalny fotograf z pewnością korzysta z tego ułatwienia. Potem można przystąpić do zasadniczej obróbki zdjęć. W tym celu wykorzystuje się najczęściej programy komputerowe takie jak: Lightroom, Adobe Camera, Camera Raw, Capture One, czy świetnie wszystkim znany Photoshop. Dobry fotograf musi świetnie się nimi posługiwać, bo w przeciwnym razie łatwo można zniszczyć dobry efekt. Specjalista ma dobre oko do swojej pracy i „przerabia” zdjęcia w taki sposób, żeby nie posunąć się za daleko i nie nadać im dziwnego, czy śmiesznego charakteru.
Przykładowa obróbka zdjęcia z sesji ślubnej - fotoblogia.pl
Retuszowanie zdjęć wygląda inaczej, jeśli chodzi o fotografie ze ślubu i wesela oraz z sesji ślubnej. To pierwsze poprawia się najczęściej w programie Lightroom, dokonując takich zmian jak: korekta kadru, kolorystyki, kontrastu, ekspozycji, a także wyostrzanie zdjęć i dostosowywanie ich rozmiaru. Najlepsze według fotografa zdjęcia dodatkowo edytowane w Photoshopie. Natomiast zdjęcia z sesji ślubnej, choć również mogą być poprawione w programie Lightroom, najczęściej trafiają do Photoshopa, bo jest potrzeba zastosowania pewnych "przeróbek" np. retuszu skóry twarzy, aby ukryć niedoskonałości, korekty ubrań, czy wyszczuplenia panny młodej. To w Photoshopie poprawia się także kolorystykę zdjęć z sesji. Ostatnim etapem ich obróbki jest wyostrzenie fotografii, dzięki czemu obraz bardziej oddziałuje na nasze zmysły.
Ciekawą różnicą jest także fakt, że zdjęcia z sesji ślubnej są zwykle dokładniej retuszowane niż te z reportażu ze ślubu i wesela. Dzieje się tak dlatego, że sesje mają mieć bardziej artystyczny efekt, podczas gdy zdjęcia z reportażu mają być jak najbardziej naturalne. Ważne, żeby informacje i preferencje dotyczące obróbki zdjęć zawrzeć w umowie z fotografem, aby nie było to przedmiotem późniejszych sporów. Profesjonalny fotograf zwykle stara się zresztą o zapis, który zabezpiecza go przed nadmiernym retuszem zdjęć z reportażu np. nie retuszuje niedoskonałości i nie usuwa elementów z tła, itp.
Masz wątpliwości, czy warto uwiecznić piękne chwile na zdjęciach ze ślubu? Sprawdź!
Autor: Dawid - fotograf ślubny z Lublina
Autor: Radosław - fotograf ślubny z Krakowa
Zdjęcia ślubne – liczy się naturalność
Co musi zrobić ze zdjęciami fotograf, aby uzyskać świetny efekt? Nie zawsze chodzi o nałożenie specjalnych filtrów, czy efektów, które uatrakcyjnią zdjęcia. Tak naprawdę stosuje się je rzadko, tylko dla niewielkiej ilości fotografii, ale nie oznacza to, że pozostałe nie są poddane obróbce. Te „zwykłe” i tak wymagają pewnej pracy, po to, aby wyglądały pięknie, a przy tym naturalnie. Taki efekt jest czasem bardzo trudny do uzyskania i fachowiec, który świetnie opanował techniki tworzenia naturalnych zdjęć, jest rozchwytywany przez młode pary. Jednak co oznacza ta naturalność? Kluczem do jej osiągnięcia jest zwrócenie uwagi na kolor skóry modeli. Nie można dopuścić, aby wyglądała ona dziwnie, np. pomarańczowo. Jeśli kolor skóry jest w porządku, w drugiej kolejności można zatroszczyć się o wyeksponowanie kolorów otoczenia. Dobrze, żeby były one głębokie i nasycone. W ten sposób wprost nie można oderwać oczu od dostarczonego przez fotografa materiału. Warto zwrócić uwagę na tę kwestię już podczas przeglądania portfolio fotografa. Jeśli zdaje się rozumieć te niuanse, to spokojnie można się na niego decydować.
Więcej o artystycznej fotografii ślubnej - sprawdź!
Autor: Anna i Remigiusz - fotografowie ślubni z Gdyni
Najlepsze efekty na zdjęciach ślubnych
Choć większość zdjęć jest naturalna, to przynajmniej kilka – kilkanaście powinno zawierać pewne ciekawe efekty, które sprawią, że zdjęcia będą bardziej atrakcyjne. Jednym z podstawowych jest zastosowanie sepii lub czarno-białego filtru, który nadaje fotografiom bardziej mistycznego charakteru. W podobny sposób można zastosować filtry kolorystyczne np. pomarańczowe, które ocieplają barwy na zdjęciu, lub granatowe, które je ochadzają. Jest to często wykorzystywane w przypadku zdjęć artystycznych. Ciekawym pomysłem, szczególnie podczas sesji ślubnej w pięknym otoczeniu, jest zrobienie zdjęć w panoramie, co obejmie cały plener. Inną opcją jest wyeksponowanie pary młodej i sztuczne rozmazanie tła, co zwraca większą uwagę na najważniejszy element zdjęcia.
Jakie ujęcia ze ślubu i wesela muszą znaleźć się w albumie? Sprawdź!
Autor: Kornel - fotograf ślubny z Gdańska
Choć większość par obchodzi się bez znajomości wyżej wymienionych szczegółów, zdając się całkowicie na fotografa, to posiadanie przynajmniej podstawowej wiedzy o obróbce zdjęć ślubnych, pozwala nam mieć większy wpływ na działania fotografa. Warto wspomnieć mu o efektach, które chcielibyśmy zobaczyć na zdjęciach już podczas pierwszego spotkania. Dzięki temu fotograf będzie w stanie łatwiej spełnić nasze potrzeby, wręczając idealnie wykonany materiał.
Autor: Rafał - fotograf ślubny z Rzeszowa
Autor: Monika i Krzysztof - fotografowie ślubni z Torunia
Znajdź fotografa na ślub!
Zdjęcia ślubne – Chorzów
Fotograf na wesele – Olsztyn
Tania fotografia ślubna – Zakopane
Zdjęcia z wesela tanio - Grudziądz
Wasze komentarze (1)
Straszny wybor zdjec. Kiepskie kadrowanie i kolory. to czarno biale na mostku to juz szczyt :D