Fotografia ślubna i zdjęcia ślubne
Szukaj fotografa w Twoim mieście:

Najlepsze zdjęcia ślubne - jak współpracować z fotografem w tym ważnym dniu?

2017-08-08
współpraca z fotografem ślubnym
O tym, że na zatrudnieniu sprawdzonego fotografa ślubnego oszczędzać nie należy - przekonywać raczej nie trzeba. Kiepski wybór może kosztować parę młodą ogromne rozczarowanie i brak cennej pamiątki na resztę wspólnego życia. Aby zdjęcia wypadły wspaniale, zadbać o to muszą jednak obie strony – zarówno fotograf, wykazując się umiejętnościami, dobrym sprzętem, doświadczeniem, empatią i odpowiednimi pozwoleniami oraz para młoda, świadkowie, rodzina i goście, przygotowując odpowiednio przestrzeń, rekwizyty i współpracując z fotografem według wcześniejszych ustaleń. Co robić, aby ułatwić pracę fotografowi w tak ważnym i pięknym dniu? Przedstawiamy kilka porad.

Po pierwsze: nie oszczędzajcie na wyborze fotografa

I to główna rada zarówno dla państwa młodych, jak i dla początkujących fotografów – jedni i drudzy powinni ocenić profesjonalizm i doświadczenie, bo fotografowanie na ślubie i weselu to ogromne wyzwanie. Oczekiwania klientów są bardzo duże, tak do umiejętności fotografa, jak i do sprzętu, którym dysponuje. Jeśli fotograf nie czuje się na siłach, aby samodzielnie utrwalać wesele, powinien zacząć od asystowania bardziej zaprawionemu w sztuce koledze.

Państwo młodzi natomiast, powinni korzystać z poleceń znajomych, opinii internautów na forach ślubnych, bazować na portfolio danego specjalisty i referencji, które często uznani fotografowie zamieszczają obok wykonanych prac na swoich stronach internetowych.

Ważne, aby mieć zaufanie do studia fotograficznego, które będzie uwieczniało ceremonię, że wszystko odbędzie się jak należy, a owocem współpracy i obecności fotografa w kościele, urzędzie, na sali weselnej, będzie zestaw pięknych zdjęć, budzących podziw i wzruszenie oglądających, a szczególnie bohaterów dnia.

Po drugie: podstawa - współpraca z fotografem

Podstawą współpracy z fotografem ślubnym jest wzajemne zaufanie i zaangażowanie w wykonanie zdjęć. Najlepiej, jeśli wykonujący zdjęcia i pozujący mogą spotkać się wcześniej, poznać, dokładnie omówić charakter ceremonii, oczekiwania względem zdjęć w poszczególnych sceneriach i na danych etapach uroczystości, uzgodnią zakres prac i warunki, w tym dotyczące obecności ekipy fotograficznej na ślubie i weselu oraz kwestie finansowe.

Dobrze, gdyby ten sam fotograf, miał okazję zrobić wam sesję narzeczeńską – mielibyście okazję oswoić się ze sobą i z obiektywem. Samo pozowanie, choć wiąże się często ze stresem, tremą, czy wysiłkiem fizycznym i ogromnymi emocjami, które towarzyszą tej pięknej uroczystości, może stać się łatwe i przyjemne, jeśli młoda para będzie słuchała rad fotografa i stosowała się do jego profesjonalnych wskazówek. Kluczowa jest naturalność, uczucia, oddanie prawdziwego klimatu chwil, których czar, poprzez zdjęcia, można ocalić na kolejne lata waszego wspólnego życia.

Na pewno, nie należy zbyt często zerkać w stronę samego fotografa i obiektywu i starać się nie przejmować zanadto jego towarzyszeniem podczas uroczystości. Najlepiej wychodzą te zdjęcia, na których państwo młodzi są sobą i dla siebie – okazują sobie uczucia gestami i słowem, wymieniają żarty, są blisko, pokazują radość ze zmiany stanu cywilnego, towarzystwa przyjaciół i rodziny w tak istotnym dla nich momencie.

Zdarza się jednak, że fotograf będzie prosił o przybranie pozy, która na pozór trudna lub nienaturalna, w efekcie może okazać się znakomitym materiałem do zdjęcia. Słuchajcie próśb i porad fotografa, ale również zgłaszajcie własne inicjatywy. Na pewno zwiększy to kreatywność wykonywanych zdjęć.

Po trzecie: przygotujcie się do… przygotowań

Przygotowania do ślubu wydają się sprawą oczywistą, jednak, w „wielkim dniu” nagle może się okazać, że fotograf ma problem z odnalezieniem się z obiektywem w przestrzeni, w której młodzi szykują się do ceremonii. Pomieszczenia, w których panna młoda jest malowana i ubierana, a pan młody przygotowuje się ze świadkiem, powinny być starannie wysprzątane.

Musi być miejsce dla poruszającego się wśród zaangażowanych osób fotografa, dla sprzętu, a w pobliżu nie powinny leżeć niepotrzebne przedmioty, które będą „zagracały” plan i odwracały uwagę od kluczowych postaci i działań. Również podczas błogosławieństwa nie powinno być tłoku, a para młoda powinna być zwrócona twarzami do źródła światła dziennego. Wyzwaniem jest także odpowiedni wizaż i fryzura panny młodej.

Co prawda, fotograf może skorygować pewne niedociągnięcia lub skazy w Photoshopie, jednak staranny, dobrze dobrany i trwały makijaż jest podstawą dobrego wyglądu, zapewniając jednocześnie wspaniały efekt na zdjęciach i filmie video z uroczystości. Szczególnie, trzeba tu zwrócić uwagę na zmatowienie skóry twarzy – pomalowana i spocona twarz będzie obiektem trudnym do retuszu, a na samym wydarzeniu także będzie się źle prezentować. Diabeł, jak wiadomo, tkwi w szczegółach i to na nie uwagę powinni zwrócić przyszli małżonkowie.

Po czwarte: fotografowanie w kościele zaczyna się od stosownego pozwolenia

Jest sprawą kluczową, aby obsługujący wasz ślub fotograf miał odpowiednie pozwolenie na fotografowanie uroczystości liturgicznych w miejscach sakralnych. Gdyby okazało się, że warunek ten nie jest spełniony, trzeba poinformować o tym parafię, w której zawierany będzie związek małżeński. Ksiądz nie powinien robić problemów, ale zapewne uwrażliwi fotografa, na co powinien zwrócić uwagę i jak się zachowywać w trakcie ceremonii.

Najodpowiedniejszą scenerią dla fotografa będzie jasna i przestronna świątynia, jednak wiadomo, że tutaj wybór nie zawsze należy do państwa młodych. Można zwrócić się z prośbą, aby na czas mszy włączono mocniejsze oświetlenie, bo to znacząco ułatwi pracę fotografa i operatora kamery. Biorąc pod uwagę, że księża i kościoły są różne, warto wcześniej poprosić fotografa o kontakt z kapłanem nie w ostatnim momencie, a parę dni wcześniej – pozwoli to na lepsze dogranie wielu szczegółów i pozwoli uniknąć nieporozumień. Może tez mieć duży wpływ na jakość zdjęć i dostęp do miejsc, z których ujęcia będą lepsze.

Jeśli zamawiacie osobno fotografa i kamerzystę, byłoby wskazane, aby ich również ze sobą zapoznać przed uroczystością. Poczynienie podstawowych ustaleń przed imprezą, pozwoli uniknąć wzajemnego wchodzenia sobie w kadr, blokowania miejsc, psucia ujęć, chaosu wokół młodej pary. Oczy pary młodej powinny być skupione na sobie – patrzcie na siebie, wspierajcie się i okazujcie sobie uczucia. To wasz dzień. Nie rozpraszajcie się w kościele i nie rozglądajcie na boki. Uważajcie także, aby nikt nie wchodził i nie wychodził przed wami z kościoła czy urzędu stanu cywilnego – fotograf nie będzie mógł wykonać dobrego ujęcia.

Ważne jest także usytuowanie świadków: ich miejsca powinny być ustawione za państwem młodym, lekko po bokach, aby nie przesłaniać gościom widoku na bohaterów dnia. Na pewno stresujący może być sam moment przysięgi. Kluczową sprawą jest, abyście ślubowali sobie wzajemnie, a nie kapłanowi. Pamiętajcie jednak, że zarówno moment przysięgi, jak i zakładania obrączek, powinien być dobrze widoczny dla zebranych przyjaciół i rodziny oraz uchwytny dla fotografa i kamerzysty. Nie bądźcie przy tym śmiertelnie poważni – to przecież najpiękniejszy dzień w waszym życiu.  Wyjście z kościoła to okazja, aby dostojnym krokiem, z gracją, wyjść spokojnie z uśmiechem na twarzach. Przepuszczeni goście, przygotują wam zapewne piękne wyjście: sypany ryż, drobne monety, konfetti czy bańki mydlane. To urocza sceneria do niezapomnianych kadrów. Podczas składania życzeń – przyjmowania prezentów, kwiatów i kopert warto odsunąć się na bok i ustawić gości w szyk.

Świadkowie powinni mieć stosunkowo blisko do samochodu, aby deponować podarunki w bezpiecznym miejscu i przygotować je do przewozu. Warto również poprosić rodzinę i przyjaciół, aby – robiąc zdjęcia na własny użytek – nie blokowali pracy profesjonalnej ekipy.

W przypadku ślubu w USC, trzeba zwrócić uwagę na wybór eleganckiej, jasnej sali ślubów. Szczególnie ciekawie prezentują się wnętrza historyczne, a więc urzędy zajmujące dawne dworki i pałace. Dojeżdżając na miejsce, bądźcie w kontakcie z fotografem i kamerzystą, aby byli na miejscu nieco przed wami.

Po piąte: sala weselna to wyzwanie dla fotografa

Pamiętajcie, że sala weselna powinna być jasna i przestronna. Koszmarem fotografa są sale z mnóstwem filarów, o ciemnych ścianach i sufitach. Zanim Panna Młoda zostanie wniesiona przez próg, upewnijcie się, że fotograf i kamerzysta są już w środku.  Jeśli macie mniej lub bardziej szczegółowy plan wesela, podzielcie się nim z ekipą foto-video jeszcze przed imprezą. Szczególnie ważne są tu takie elementy jak:
• informacja o nietypowych atrakcjach, jakie zapewnicie gościom (fajerwerki, lampiony, sesja z drona i in.);
• wskazanie kluczowych osób i momentów, które powinny zostać uwiecznione na większej ilości zdjęć; może się także zdarzyć, że na weselu będą osoby, które nie życzą sobie być fotografowane – o tym też powiedzcie fotografowie;
• pierwszy taniec powinien zostać zarejestrowany przy świetle dziennym lub włączonym sztucznym oświetleniu – pozwoli to zrobić wyraźne zdjęcia tej wyjątkowej chwili;
• jeśli chcecie uniknąć na fotografiach weselnych „efektu disco”, również na czas zabawy weselnej nie gaście świtała;
• w ciemności pięknie będzie się wyróżniał oświetlony tort weselny i tu można zrobić wyjątek
• pamiętajcie, że fotograf i ekipa filmowa to też ludzie – należy im zapewnić stolik i wyżywienie oraz przerwy w pracy; wskazane jest także zapewnienie dostępu do prądu i bezpiecznego schowka na część sprzętu.

Po szóste: zadbajcie o motyw lub kolor przewodni i inne symbole

Jeśli chcecie, aby wasza ceremonia i sesja studyjna lub plenerowa były niezapomniane, postawcie na charakterystyczny dla was przedmiot (np. narty), scenerię (np. miejską na dachu wieżowca, górską, Paryż, Rzym), hobby (np. fotografia, jazda konna, tenis) lub ustalcie kolor (np. niebieski, fuksja, pudrowy róż) albo motyw przewodni uroczystości (np. marynarski, folklorystyczny itp.).

Nie bez znaczenia pozostaje wybór godziny samej ceremonii i sesji plenerowej – najpiękniej prezentuje się popołudniowe słońce i jego zachód. Istotny jest dystans do całej sytuacji, do siebie samych – wspierajcie się i zachowajcie luz, nie spieszcie się – to jest wasz dzień i nic nie powinno go popsuć. Reportaż ślubny będzie bardziej interesujący, jeśli dostarczycie fotografowi elementów, symbolizujących zawarcie związku małżeńskiego: warto, by mógł zrobić kilka ujęć wiązanki ślubnej, obrączek, biżuterii panny młodej, podwiązki, szpilek, sukni ślubnej welonu, ale też krawata lub muszki, garnituru, spinek do mankietów, krawata.

Także wybór miejsca na sesję plenerową, powinien się łączyć z waszą historią, wspólną przeszłością, być miejscem, w którym oboje czujecie się swobodnie lub takim, do którego wybranie się jest spełnieniem jednego z waszych wspólnych marzeń.

Po siódme: ślubny plener fotograficzny wymaga sporo uwagi

Sesja plenerowa powinna odbywać się w inny dzień, niż ślub. Będziecie mieli więcej czasu, będziecie wypoczęci, nie będą też na was czekać rozentuzjazmowani goście. Pogoda w Polsce płata figle, stad, coraz częstsze podróże w plenery zagraniczne. Dużą popularnością cieszą się Francja, Włochy,

Irlandia, a nawet Skandynawia. Nie brak fanów greckich romantycznych wysepek i gorącej egzotyki. Najpopularniejsze miejsca prezentowane jako sceneria w rodzimej fotografii ślubnej, to: parki i lasy, a także mosty, pałace, zamki, ruiny i starówki. Coraz więcej oglądamy zdjęć robionych na dachach wieżowców, w dawnych fabrykach, na plażach, w kinie, wesołym miasteczku, w stylizowanych chatach.

Lubiane są plenery nad wodą: morzem, jeziorami, w łódce, przy fontannach. Miejsce powinno być dla was ważne i zapewniać wam komfort. Co odważniejsi, połączyć mogą plener z zamiłowaniem do sportów ekstremalnych i nietypowych zainteresowań. Ważne, aby Państwo młodzi prezentowali się na zdjęciach kwitnąco i wyglądali na szczęśliwych.

Dodaj komentarz – napisz co myślisz

Ocena: 4 / 5 , głosów: 6
    Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.

    Poniżej baza fotografów ślubnych z największych miast:

    ‹  lista aktualności
    Wykonanie: DigiHex Systems