Przed dylematami dotyczącymi wyboru usługodawców weselnych staje chyba każda para narzeczonych, która wkrótce zostanie małżeństwem. Jak podają statystyki, zaledwie 2% z nich na swoim ślubie nie miało fotografa, za to odsetek par, które zdecydowały się na tę usługę i są zadowolone z poziomu jej wykonania jest równie wysoki – to aż 90% nowożeńców. Ogrom ofert na rynku może przytłaczać, dlatego spytaliśmy ubiegłoroczne Młode Pary, jak wybrać fotografa ślubnego i nie żałować.
Zdanie znajomych
Jak twierdzą nowożeńcy, najczęściej wpływ na ostateczną decyzję ma portfolio prezentowane przez usługodawcę oraz jego estetyka. Warto pamiętać, że jeśli styl fotografii nie do końca będzie nam odpowiadał, nie będziemy zadowoleni z efektów pracy nawet najlepszego portrecisty. Pary sugerują się także opiniami krążącymi zarówno wśród ich przyjaciół, jak i w Internecie, oraz atrakcyjnością oferty. Wydatki związane z wyborem konkretnej osoby rzadko brane są pod uwagę w pierwszej kolejności.
Fotograf ślubny Gdańsk - Sławomir
Przeglądając propozycje kolejnych fotografów łatwo jest się zagubić i odnieść wrażenie, że niczym się one od siebie nie różnią. Nic bardziej mylnego – każdy z nich oferuje podstawowe usługi typu reportaż ślubny, jeśli jednak zależy nam na czymś więcej, trzeba przyjrzeć się bliżej. O ile dodatki w rodzaju fotoksiążki, albumu ze zdjęciami, czy sesji plenerowej nie są niczym nowym, można zdecydować się także na przedślubną sesję narzeczeńską, realizację teledysku ślubnego (np. we współpracy z kamerzystą), a jeszcze w trakcie wesela – na fotobudkę, w której również goście wykonają niezapomniane pamiątkowe fotografie w doskonałej atmosferze.
Najważniejsza umowa
Przed podpisaniem umowy (o czym nie można zapomnieć!) warto zapytać o szczegóły dotyczące sesji plenerowej. Jak pokazują badania, niemal trzy czwarte nowożeńców preferuje wykonanie jej w dniu innym, niż ślub; oszczędza to stresu i pośpiechu, którego w tym wyjątkowym dniu i tak jest aż zbyt dużo. Podobnego zdania są też fotografowie, którzy mogą służyć radą i doświadczeniem, co do jej lokalizacji. W ubiegłym roku młode pary najchętniej fotografowały się w otoczeniu starych murów Krakowa, Wrocławia czy zamku w Mosznej; niezmiennie popularne są krajobrazy górskie i nadmorskie oraz industrialne otoczenia fabryk lub lotnisk.
Fotograf ślubny Gdańsk - Aleksandra.
Większe miasto, większe wydatki
Poruszając tematykę fotografii ślubnej nie można mimo wszystko nie wspomnieć o cenach tych usług. W zależności od regionu, za wynajęcie profesjonalisty przyjdzie nam zapłacić od niecałego tysiąca do nawet pięciu tysięcy złotych, są to jednak skrajne kwoty. Znakomita większość nowożeńców wydała na ten cel od 1500 do 2000 złotych, przy czym mieszkańcy większych miast często musieli liczyć się z większymi wydatkami.
Choć podjęcie decyzji, co do wyboru i wynajmu fotografa wydaje się być kolejną skomplikowaną sprawą, wcale takie nie jest. Wystarczy zastanowić się, jakie są nasze oczekiwania i możliwości finansowe, a wówczas z pewnością będziemy zadowoleni.
Zobacz także:
Dodaj komentarz – napisz co myślisz