Fotografia ślubna i zdjęcia ślubne
Szukaj fotografa w Twoim mieście:

Jak uchwycić grę świateł w plenerze? Obiektyw do aparatu Sigma w fotografii krajobrazowej

2020-02-26
Szerokokątny czy teleobiektyw? Niska czy wysoka wartość przysłony? Zoom czy stałoogniskowy? Obiektyw w przypadku fotografii krajobrazowej można dobrać na dwa sposoby – dopasować go do miejsca, w które się wybierasz lub zabrać szkła w takim zakresie, który sprawdzi się w każdych warunkach. Zobacz, jakie obiektywy do aparatu Sigma sprawdzą się w fotografii krajobrazu oraz co jeszcze powinno znaleźć się w Twoim plecaku, gdy wybierasz się w plener.

Obiektyw do aparatu Sigma – jaką ogniskową wybrać?

Trudno jest odpowiedzieć na pytanie, jaka ogniskowa jest najlepsza w fotografii krajobrazu, ponieważ zawsze brakuje „szerokości”, szczególnie w wysokich partiach gór, na pustyni, na łące – tam, gdzie przestrzeń jest ogromna, a każdy jej fragment to niesamowity obraz. Jednak dokonanie wyboru można oprzeć na swoich preferencjach i oczekiwanych efektach.
Do fotografii krajobrazu doskonale nadają się zoomy. Ich zakres i jasność często nie ma aż tak dużego znaczenia, ponieważ stawiamy aparat na statywie. W plenerze przydadzą się szkła w zakresie od 14 mm do 200 mm a nawet 400 mm. Zależne jest to oczywiście od Twoich potrzeb estetycznych. Zastanów się, czy lubisz przedstawiać olbrzymią przestrzeń, czy ciąć świat na małe fragmenty.

Obiektyw do aparatu Sigma – gdy lubisz patrzeć szeroko

Jeśli jesteś fotografem przestrzeni, to warto zwrócić uwagę na obiektyw do aparatu Sigma:

  • 14-24 mm F2.8 z szybkim silnikiem HSM o minimalnej przysłonie F22 i kącie widzenia 114,2°-84,1°. Ten ultraszeroki kąt pozwoli na uchwycenie obrazu bez flar i blików. Co więcej, dzięki temu, że jest tak jasny, pozwoli Ci na uchwycenie zorzy polarnej, rozgwieżdżonego nieba lub miasta pełnego świateł. Producent wyposażył go w uszczelnienia wodo- i pyłoodporne. Ma też powłokę hydro- i oleofobową. W tej długości Sigma proponuje także szkło do bezlusterkowych aparatów pełnoklatkowych,
  • Do przerysowywania świata możesz użyć klasycznego rybiego oka np. obiektyw do aparatu Sigma 10 mm F2.8  dedykowany matrycom APS-C. Jego kąt widzenia to 167°, a więc możesz tworzyć niesamowite kompozycje w dzień i w nocy. Ma powłokę antyrefleksyjną, a więc nawet pod słońce można uzyskać kontrastowy kadr. Jest cichy i mały.

Oczywiście warto postawić na jaśniejszy zoom, ponieważ daje większe możliwości na długim czasie, przykładowo kiedy nie masz statywu przy sobie, albo gdy jest zbyt mocny wiatr by go postawić. Przed zakupem także warto zwrócić uwagę na uszczelnienia obiektywu, by nie zostać zaskoczonym poranną rosą podczas fotografowania wschodu słońca.

Obiektyw do aparatu Sigma – gdy lubisz efekt zacieśniania perspektywy

Długa ogniskowa pozwoli na zmniejszenie rozstawu między elementami kompozycji. Jeśli lubisz spłaszczać perspektywę, wybierać sobie fragmenty pejzażu i zmniejszać skalę ujęcie, to zaopatrz się w obiektyw do aparatu Sigma 70-200 mm F2.8 występujący z mocowaniem do Canona, Nikona, a także jako obiektyw do Sigma (wspierając ich mniej popularny standard bagnetu). To szkło dla profesjonalistów, którzy oczekują dobrze narysowanego obrazu. Jest wytrzymały i dość kompaktowy jak na parametry, które proponuje.

Ciekawą pozycją do fotografii krajobrazu, jest też Sigma 120-300 mm z takimi samymi mocowaniami, co wcześniej wymieniony zoom. Jego niezaprzeczalną zaletą jest jasność na poziomie F2.8. Jeśli lubisz sięgać jeszcze dalej w świat, to ciekawym modelem jest obiektyw do aparatu Sigma 100-400 F5-6.3. Ten teleobiektyw oczywiście wymaga statywu, ale jego zakres ogniskowej daje niesamowite możliwości.

Obiektyw do aparatu Sigma – gdy nie mogę zabrać wszystkiego

Idąc w góry, warto pomyśleć o ograniczeniu ciężaru plecaka, a tym samym o wzięciu mniejszej ilości sprzętu. Warto zabrać ze sobą statyw, najlepiej taki, który ma hak, żeby można było go obciążyć np. kamieniem w reklamówce, plecakiem lub czymś innym, co da się na nim powiesić. Kolejna ważna rzecz w fotografii plenerowej to folia to nakrycia aparatu w razie opadów i szmatka do obiektywu. Jeśli chodzi natomiast o szkło, które można nazwać uniwersalnym w plenerze, to obiektyw Sigma 24-70 mm F2.8 z serii Art nie ograniczy możliwości w fotografowaniu krajobrazów. Dobry zakres proponuje także obiektyw Sigma 24-105 mm F4. Jest ciemniejszy ale za to ma większy zakres długości.

Na stronie https://sigma-foto.pl/obiektywy/ można jeszcze znaleźć ciekawe propozycje, jeśli chodzi o zabawę obrazem np. Sigma 8-16mm ze światłem F4.5-5.6, czyli pierwszy na świecie zmiennoogniskowy obiektyw z tak krótką ogniskową. Dedykowany jest matrycom APS-C. Jeśli szukasz małego aparatu do fotografii w terenie, zajrzyj na stronę https://sigma-foto.pl/aparaty/seria-fp/, gdzie przeczytasz o ciekawym projekcie – aparat Sigma z założenia ma być najlżejszym systemowym aparatem kieszonkowym, który oferuje pełną klatkę.

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz – napisz co myślisz

    Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.

    Poniżej baza fotografów ślubnych z największych miast:

    ‹  lista aktualności
    Wykonanie: DigiHex Systems