Dlaczego obecność fotografa jest tak ważna?
Podczas organizacji wesela bierzemy pod uwagę różne wydatki. Jednym z nich, powinno być uwzględnienie uczestnictwa fotografa ślubnego. Branża ślubna, z roku na rok, zasypuje nas propozycjami atrakcji i gadżetów do wykorzystania. Nie zawsze są one niezbędne, mimo, że kuszą swoją atrakcyjnością, czasem modą.
Zastanówmy się jednak, co przetrwa po naszym weselu? Jaką pamiątkę będziemy chcieli oglądać? Czy wszystkie wydatki są konieczne? Jeżeli wahamy się pomiędzy wyborem atrakcji, a zatrudnieniem fotografa, wybór powinien być prosty. Goście weselni, jak i Para Młoda, nie muszą zapamiętać rodzajów ozdób czy dodatkowych ciastek na candy barach, jednak chętnie przypomną sobie zabawę i panującą atmosferę uchwyconą na zdjęciach.
Magia dotyku
W dobie fotografii cyfrowej wielu z nas przestało wywoływać fotografie. Posiadamy setki zdjęć na naszych telefonach lub laptopach, lecz nie wracamy do nich lub możemy je nadzwyczajnie stracić (chociażby podczas awarii sprzętu).
Piękny album ślubny przetrwa długi czas. Będziemy mogli nie tylko z radością wracać do wspomnień, ale oglądać zdjęcia wyselekcjonowane, a więc odpowiednio obrobione, dobrej jakości i w ilości, która będzie nas interesować. Któż z nas skupiłby się na tysiącu zdjęć? Wywołane zdjęcia będą wspaniałą pamiątką dla potomnych, uwiecznieniem czasów, w których żyła Para Młoda, a więc ich wartość będzie nie tylko sentymentalna, ale również historyczna.
Ile kosztuje taka usługa?
Ceny wynajęcia fotografa ślubnego są mocno uzależnione od miejsca, z którego on pochodzi lub pracuje lub miejsca organizacji wesela. Nie możemy porównywać cenników mniejszych miasteczek, z chociażby tymi w stolicy - Warszawie.
Zasada jest jednak prosta, dobry profesjonalista będzie kosztował sporo. Jeżeli ceny, które oferuje fotograf są znacząco niższe od konkurencji, powinniśmy się zastanowić nad powodem, dla którego tak się stało.
Szacuje się, że kwota, którą powinniśmy przeznaczyć na umowę nie powinna być niższa niż 10-15% kosztów wesela. Oczywiście pamiętajmy, że za ceną powinna iść jakość. Nie sugerujmy się jedynie „liczbą złotówek”, ale przede wszystkim portfolio, dobrym okiem fotografa, jego umiejętnościami i wysokim standardem zdjęć.
fot. Robert Wróblewski - Fotograf ślubny Warszawa
Jak znaleźć dobrego fotografa ślubnego?
W dobie internetu właściwie każdy działający w branży fotograf ślubny posiada swoją stronę lub fanpage. To tam możemy zaglądać do galerii, zapoznawać się z portfolio. Dodatkowo w sieci możemy znaleźć wiele opinii innych Par Młodych, które mogą pomóc nas w wyborze odpowiedniego specjalisty.
Nie ma to, jak marketing szeptany. Po prostu pytajmy – znajomych nowożeńców, osoby z naszego środowiska, które pracowały w branży ślubnej, kogo polecają. Jeżeli widzimy inspirujące nas fotografie ślubne, nie bójmy się zapytać kto jest ich autorem.
Oczywiście, możemy udać się na targi ślubne. To tam, w jednym miejscu, mamy okazję do porozmawiania i zapoznania się z ofertą parudziesięciu, a czasem i paruset wystawców, pracujących na co dzień w branży ślubnej.
O czym pamiętać podczas wyboru fotografa
Jedną z kluczowych kwestii jest stylistyka zdjęć, sposób pracy, uchwycenia chwil przez naszego fotoreportera. Zdjęcia, które otrzymamy powinny nam się podobać, a nie wylądować na dnie szuflady. Zapoznajmy się więc z portfolio, porównajmy kadry i wybierzmy te najbliższe naszemu stylowi.
Jeżeli chcemy zatrudnić profesjonalistę, pamiętajmy, aby zrobić to z odpowiednim wyprzedzeniem. Często rozchwytywani artyści nie mają wolnych terminów, a więc by uniknąć rozczarowania, powinniśmy szukać fotografa już na samym początku organizacji wesela.
Pamiętajmy, aby koniecznie zawrzeć umowę z fotografem ślubnym. To uchroni obydwie strony przed nagłą rezygnacją lub oszustwem. Określmy w umowie nie tylko cenę, ale przede wszystkim liczbę odbitek, formę przekazania zdjęć (czy będą tylko w wersji papierowej czy również elektronicznej), ogólne warunki, jak chociażby termin oczekiwania na gotowy album.
Najlepiej jeśli spotkamy się z fotografem face to face, dzięki temu będziemy mogli nawiązać z nim kontakt i więź. Pamiętajmy, że będzie on nam towarzyszył we wszystkich momentach, szczególnie podczas tych intymnych w domu lub najbardziej wzruszających. Musimy zatem czuć wzajemne zaufanie i komfort, wtedy współpraca będzie udana, a zdjęcia naturalne. Dodatkowo, podczas spotkań na żywo możemy zadać wszystkie nurtujące nas pytania, ustalić zasady.
Problematycznym może być brak specjalnej licencji na fotografowanie w kościele, zadbajmy więc o to, aby uprzedzić fotografa o takich wymaganiach w naszej parafii.
A co, jeśli fotograf ślubny zachoruje lub zaniemoże? Koniecznie trzeba dopytać, czy w takiej sytuacji zapewni nam godne zastępstwo podczas ślubu i czy nie zmienią się warunki umowy.
Teraz wystarczy już tylko poszukać inspiracji i zdjęć, które pokochalibyśmy od pierwszego wejrzenia i zadbać, aby i nasze wspomnienia były zachowane w tak unikatowej formie.
Artykuł sponsorowany
Dodaj komentarz – napisz co myślisz