Fotografia ślubna i zdjęcia ślubne
Szukaj fotografa w Twoim mieście:

20 rzeczy, o których musisz pamiętać podczas przygotowań do ślubu

2019-03-20
Wiosna za oknami sprzyja planowaniu przez zakochanych ich wyjątkowego dnia. Wiele osób nie ma pojęcia od czego zacząć przygotowania do ślubu, ani jak powinny one wyglądać. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że szybko uciekający czas jest bardzo złym doradcą, dlatego tak ważne wydarzenie należy planować z odpowiednim wyprzedzeniem. Szczególnie, gdy Państwo Młodzi chcą mieć wszystko dopięte na ostatni guzik.

Odpowiednio wczesne zaczęcie przygotowań do ślubu jest konieczne przede wszystkim przez terminy, które trzeba rezerwować. Dodatkowo niektóre ze spraw wymagają dokładnego przemyślenia.

Zazwyczaj przygotowania do ślubu rozpoczynają się od razu po oświadczynach. Orientacyjna znajomość terminów w okolicy jest tutaj bardzo przydatna. Na wymarzoną salę trzeba czasami poczekać nawet trzy lata, nic więc dziwnego, że narzeczeni rozpoczynają przygotowania do ślubu od jej rezerwacji.

Wbrew pozorom to dopiero początek, a sprawy planowania nie kończą się na wyborze kościoła, sali, zespołu czy rodzaju sukienki. Przedślubne obowiązki dotyczą również formalności, samej oprawy, a także indywidualnego przygotowania przyszłych małżonków. Samo planowanie powinno rozpocząć się minimum rok przed wyznaczonym terminem ślubu, jeśli oczywiście popularność wybranej sali nie zmusza narzeczonych do jeszcze wcześniejszej rezerwacji.

Przygotowania do ślubu zacznij od dobrego planu!

Przygotowania do ślubu trzeba zacząć od odpowiedniego zaplanowania działań. Wszystko powinno rozpocząć się od załatwienia wszelkich formalności. Warto jednak pamiętać, że większość dokumentów ma określony czas ważności.

Jakich formalności należy dopilnować przed ślubem?

1. około 6 miesięcy przed ślubem: odbycie nauk przedmałżeńskich i otrzymanie stosownego zaświadczenia o wzięciu w nich udziału,

2. 3 miesiące przed ślubem: odebranie z parafii świadectwa chrztu i bierzmowania,

3. zamówienie zapowiedzi i zdobycie zaświadczenia o ich wygłoszeniu,

4. wizyta w kancelarii parafii w celu dostarczenia zaświadczenia z urzędu stanu cywilnego, zaświadczenia potwierdzającego odbycie nauk przedmałżeńskich, potwierdzenia odczytania zapowiedzi w odpowiednich parafiach, zaświadczenia o odbytej spowiedzi. Często od razu w kancelarii Państwo Młodzi oraz świadkowie podpisują zgodę na skutki cywilno-prawne, dzięki czemu omija ich późniejsza wizyta w urzędzie stanu cywilnego,

5. 3 miesiące przed ślubem: wizyta w urzędzie stanu cywilnego w celu uzyskania zaświadczenia o braku przeciwwskazań do zawarcia związku małżeńskiego, konieczne jest posiadanie ze sobą dokumentu tożsamości,

6. 5 dni po ślubie: parafia powinna dostarczyć podpisane przez małżonków dokumenty do urzędu stanu cywilnego. Po dwóch tygodniach akt małżeństwa będzie gotowy i możliwe będzie odebranie skróconego aktu.

Załatwienie formalności to dopiero początek przygotowań (chociaż jak widać większość dokumentów można pozyskać najwcześniej na kilka miesięcy przed ślubem). Bardzo ważne są działania związane z miejscem organizacji ślubu i wesela, oprawą oraz przygotowaniem Państwa Młodych.

Podczas planowania oprawy ślubu należy pamiętać o:

7.wyborze menu na wesele,

8. zarezerwowaniu terminu u fotografa,

9. obrączkach, szczególnie, jeśli Młodej Parze zależy na wykonaniu indywidualnego projektu lub graweru, wówczas muszą zacząć działać odpowiednio wcześnie,

10. zaproszeniach,

11. zamówieniu tortu,

12. zarezerwowaniu zespołu lub oprawy muzycznej, np. skrzypiec w kościele,

13. samochodzie i jego ozdobieniu,

14. planie usadzenia gości,

15. zakupie alkoholu,

16. zarezerwowaniu sali i ustaleniu dekoracji – ta kwestia jest bardzo indywidualna, najpopularniejsze lokale mogą mieć zarezerwowane terminy nawet na trzy lata do przodu,

17. kupnie ubrań, szczególnie, jeśli mają zostać poddane poprawkom krawieckim.

Przygotowania związane z miejscami ślubu i wesela:

18. dekoracja kościoła – wiele parafii posiada swoje standardowe dekoracje, które są udostępniane za drobną opłatą, w kwestii Państwa Młodych pozostaje zakup kwiatów. Coraz więcej osób decyduje się jednak na własnoręczne udekorowanie kościoła lub wynajęcie firmy, która się tym zajmuje,

19. zarezerwowanie sali na wesele lub lokalu na przyjęcie – terminy zależą w dużej mierze od wielkości miasta oraz popularności danego miejsca,

20. atrakcje – animatorzy dla dzieci, animator zabaw dla gości weselnych, wypożyczenie gołębi czy fotobudki.

O czym należy pamiętać podczas przygotowań do ślubu?

Coraz więcej par chce zorganizować ślub po swojemu, bez zaangażowania rodziców, czy ich pomocy finansowej. Taka niezależność pozwala narzeczonym decydować o charakterze ślubu i wesela, ale także o liczbie gości, a przede wszystkim o tym kogo zaprosić, a kogo nie. Wśród rodziców i dziadków bardzo często panuje jeszcze przekonanie, że na ślub trzeba zaprosić każdego członka rodziny. Również ciocię Halinkę, daleką kuzynkę babci, która ostatni raz widziała Pana Młodego podczas jego chrztu. Jednak czy jest sens zapraszać osobę, której się nie zna? Narzeczeni coraz częściej wiedzą, że nie. Niezależność finansowa daje większe możliwości jeżeli chodzi o tworzenie listy gości.

Każdej osobie, która jest zatrudniona w oparciu o umowę o pracę, przysługują dwa dni urlopu w związku ze ślubem. Najczęściej Państwo Młodzi wybierają piątek i poniedziałek, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by nieco przedłużyć wolne dni, o ile dostępne dni urlopu na to pozwalają.

Istotną kwestią jest również wynajęcie pokojów w hotelu dla przyjezdnych gości oraz zapewnienie transportu z kościoła na miejsce przyjęcia weselnego.

Coraz popularniejsze są także drobne upominki dla gości. Mogą to być spersonalizowane długopisy, niewielkie kwiatki w doniczkach czy ciasteczka. Najważniejsze, by były one dopasowane do charakteru imprezy.

Podczas przygotowań do ślubu nie zapomnij o sobie!

Natłok obowiązków, naglący czas i przedślubny szał nie sprzyjają dbaniu o siebie, szczególnie, gdy wszystkie sprawy związane ze zbliżającym się ślubem musimy połączyć z ośmiogodzinnym czasem pracy.

Trzeba jednak pamiętać, że zmęczona panna młoda nie będzie się dobrze prezentować. Dobra makijażystka potrafi czynić cuda, mimo to złe samopoczucie czy uczucie przemęczenia nie są mile widziane w tym szczególnym dniu.

Dlatego nie wolno zapominać o sobie. Mile widziane są odpowiednio wcześnie zaplanowane wizyty w gabinecie kosmetycznym, gdzie w profesjonalny sposób skóra twarzy zostanie oczyszczona i odżywiona, dzięki czemu nabierze blasku, będzie się ładniej i młodziej prezentować, a także lepiej przyjmie oraz utrzyma makijaż. Warto jednak pamiętać, że zabiegi oczyszczające czy też odżywcze dają najlepsze efekty, gdy wykonywane są w seriach. Po niektórych z nich skóra potrzebuje nawet kilku dni, by się zregenerować, dlatego takich rzeczy nie należy zostawiać na ostatnią chwilę.

Całą gamę zabiegów, które korzystnie wpływają na skórę twarzy można również wykonać w domu. Najważniejsze, by znać swój typ cery i dostarczyć jej tego, czego potrzebuje. Domowe zabiegi powinny składać się z dokładnego oczyszczenia cery z makijażu i zanieczyszczeń, a następnie peelingu dostosowanego do rodzaju oraz potrzeb skóry. Do wyboru mamy peelingi mechaniczne i enzymatyczne (informacje na temat peelingu enzymatycznego znajdziesz tutaj).

Po złuszczeniu naskórka należy dostarczyć skórze składników odżywczych lub nawilżających, znajdujących się w maseczkach do twarzy. Trzeba pamiętać o odpowiednim doborze maseczki, tak by jej działanie spełniło oczekiwania skóry i możliwie najlepiej na nią wpłynęło. Maseczki do twarzy Ziaja znajdziesz tu.

Przygotowania do ślubu a odchudzanie

Każda przyszła Panna Młoda chce wyglądać pięknie w dniu swojego ślubu. W związku z tym poszukują pomysłów na makijaże ślubne, fryzury, sukienki i dodatki. Wiele z nich dochodzi wówczas do wniosku, że wszystkie oglądane w internecie zdjęcia panien młodych przedstawiają bardzo szczupłe kobiety, które idealnie prezentują się w każdej kreacji. Pojawia się wtedy pytanie, czy rozmiar, który nosimy jest odpowiedni – w końcu daleko nam do modelek ze zdjęć.

Trzeba jednak pamiętać, że drobne mankamenty figury można z łatwością ukryć poprzez odpowiedni dobór kroju i fasonu sukienki. Nie warto się też za bardzo sugerować wyglądem panien młodych w katalogach – to profesjonalne modelki, noszące niewielki rozmiar ubrań oraz będące znacznie wyższe niż większość kobiet, które codziennie mijamy na ulicy.

W przypadku, gdy przyszła Panna Młoda ma o kilka zbędnych kilogramów za dużo lub po prostu chce się pewniej poczuć w czasie ślubu, powinna odpowiednio wcześnie rozpocząć dietę. Naglący czas i miłość do jedzenia temu nie sprzyjają. Mimo to nie wolno ufać cudownym dietom oraz preparatom, które kosztują majątek, a w zamian gwarantują utratę 10 kg w jeden dzień. Każda z nas w głębi serca wie, że to tak nie działa, a zaoszczędzone pieniądze można spożytkować zdecydowanie lepiej.

Według specjalistów najzdrowiej jest, gdy tracimy około 1 kg tygodniowo. W diecie koniecznie trzeba uwzględnić zmianę sposobu odżywiania i regularne ćwiczenia. Tylko w ten sposób pozbędziemy się zbędnych kilogramów w możliwie najzdrowszy sposób.

Biorąc pod uwagę takie tempo utraty kilogramów należy zaplanować przejście na dietę, tak by ewentualne zmiany rozmiaru sukienki mogły zostać wprowadzone przez krawcową na czas.

Podsumowanie

Przygotowania do ślubu trzeba stosownie zaplanować, tak by nie zostawiać wszystkiego na ostatnią chwilę. W czasie tej wyjątkowej uroczystości nie ma nic gorszego od niezadowolenia Państwa Młodych z podjętych decyzji.

Dodaj komentarz – napisz co myślisz

    Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.

    Poniżej baza fotografów ślubnych z największych miast:

    ‹  lista aktualności
    Wykonanie: DigiHex Systems